Ervin Horesnyík

ekonóm, konštruktér lodí

Vysokoškolské štúdium som ukončil na Univerzite Jánosa Selyeho ako ekonóm. Počas letnej študentskej brigády som prišiel do kontaktu s firmou zaoberajúcou sa projektovaním lodí, kde som mal možnosť zapojiť  sa aj do návrhárskych úloh. Táto činnosť sa mi veľmi páčila a neskôr sa stala mojou hlavnou prácou. Aktuálne pracujem ako konštruktér lodí v spoločnosti InterCad v Komárne.

Od roku 2014 je mojou záľubou a vášňou fotografovanie prírody. Svojimi obrázkami chcem zviditeľniť  ríšu zvierat, ktorá nás obklopuje a  ktorú má možnosť vidieť len málokto. Spolupracujem s francúzskou reklamnou agentúrou, ktorá sa podieľa na distribúcii mojich fotografií. Dosiahol som úspechy na viacerých domácich i medzinárodných fotografických podujatiach, napr. v súťaži Lenergy-Fotograf prírody roka, Magical Hungary, Cewe, Vtáčí fotograf roka, AMFO, Euronatur, Perlensis, Milvus ... V súčasnosti ma zaujíma horská fauna, preto trávim veľa času v Alpách i Tatrách.

2. V akom vzťahu ste boli s priemyslovkou, čo Vám naša škola dala?

Strednú priemyselnú školu som si vybral na odporúčanie milej známej osoby. Všetko, čo som sa v škole naučil, mi poskytlo mimoriadne dobré základy aj pre moju súčasnú prácu.

3. Kto bol Vaším obľúbeným učiteľom? Prečo?

Mojou obľúbenou učiteľkou bola moja triedna profesorka, pani Katalin Szarka, pretože nám bola vždy nápomocná a mohli sme sa na ňu obrátiť s akýmikoľvek otázkami.

4. Ktorý bol Váš obľúbený predmet?

Mojím obľúbeným predmetom bola telesná výchova. Mám veľmi rád šport, najmä futbal. Aktívne som si vyskúšal aj post brankára.

Jednou z mojich najkrajších spomienok je Súťaž v stavaní mostov, pretože som vždy rád skúšal nové veci. Navrhnúť a postaviť most z drevených paličiek bolo preto pre mňa veľkou výzvou. Ďalšou mojou obľúbenou spomienkou priemyslováka bol študijný výlet v Holandsku. Zúčastnil som sa ho najmä preto, lebo milujem cestovanie a spoznávanie nových miest a kultúr, nehovoriac o našej partnerskej škole a vzdelávacom programe, s ktorými som mal možnosť sa zoznámiť. Zaujímavý bol pre mňa vzdelávací systém, podľa ktorého študujú tamojší žiaci.

6. Prečo bolo dobré byť priemyslovákom?

Byť priemyslovákom bolo dobré hlavne preto, že škola nás dobre pripravila na život, obohatila nás mnohými skúsenosťami. Ako žiak z internátu som sa naučil byť nezávislý, mať dobré vzťahy so spolužiakmi, nerobilo mi žiadne ťažkosti integrovať sa medzi ostatných ani počas vysokoškolského štúdia.

Poprosil by som Zoltána Bujnu, aby odpovedal na otázky, myslím si, že Zoli je veľmi všestranný človek. Je úspešný vo viacerých oblastiach života, nemyslím tým iba jeho dobrodružstvá z cyklistiky.