Róbert Szayka

športový tréner, majster sveta v kempe

Volám sa Róbert Szayka, narodil som sa v Komárne. V roku 1996 som maturoval na Strednej priemyselnej škole v Komárne v odbore strojníctvo. Od roku 1990 sa venujem bojovým umeniam, od 1992 som pravidelne cestoval na tréningy do Maďarska 3-4-krát týždenne. V roku 1996 som oficiálne založil Slovenskú federáciu kempo, ktorej som odvtedy prezidentom. Od roku 2002 som zakladajúcim členom International Kempo Federation, čo je dnes najväčšia medzinárodná organizácia na svete v kempe, tento šport je už na zozname Olympijského výboru. Som trojnásobný majster sveta a majster Európy v tomto športe.

Moje dosiahnuté stupne sú: 6. Dan Kempo Jitsu, 3. Dan Ju-Jitsu a 2. Dan Zen Bu Kan Kempo.

Svoj prvý športový klub som založil v januári 1998, po absolvovaní základnej vojenskej služby. Vychoval som veľa európskych, medzinárodných, slovenských a maďarských šampiónov i majstrov sveta, som nesmierne hrdý na svojich žiakov. V roku 2009 som študoval v Maďarsku v odbore športové trénerstvo - Kempo. V roku 2010 som absolvoval aj kurz bezpečnostného manažérstva v Maďarsku, čo je najvyšší stupeň v bezpečnostnej profesii. Od roku 2020 som regionálnym zástupcom našej spoločnosti SIF SECURITY v Komárne.

2. Ako ste vo vzťahu s priemyslovkou a aké posolstvo ste dostali od školy?

Na priemyslovku som išiel hlavne kvôli maturite. Vedel som, že nebudem pôsobiť v študovanej oblasti, nakoľko od svojich 12 rokov mi bolo jasné, čím chcem byť: osvojiť si bojové umenia na majstrovskej úrovni a podporovať mladých ľudí a dospelých, ktorým bojové umenia môžu tiež pomôcť. Mnohí mi neverili. Ale to ma ani trochu neodradilo. V tom čase ešte nebolo k dispozícii veľa kníh o motivácii. Ale podarilo sa to aj bez nich!!! Je dobré zamyslieť sa nad tým, že som na svojom osobnom príklade mohol pomôcť mnohým ľuďom nielen v sebaobrane, ale aj v oblasti motivácií. Moja škola ma naučila CIEĽAVEDOMÉMU mysleniu PRIEMYSLOVÁKA.

3. Kto bol Vaším obľúbeným učiteľom? Prečo?

Jedným z mojich obľúbených učiteľov je pán inžinier Peter Pinke, vyučoval strojársku technológiu a náuku o materiáloch, jeho hodiny boli charakteristické štýlovým vyučovaním. Aj v bežnom živote sa stretávame s rôznymi materiálmi, preto bolo užitočné ich študovať, mať prehľad o nich. Myslím si, že okrem výučby boli pre nás veľmi užitočné aj rozhovory s pánom profesorom, ktoré pedagogicky vplývali aj na náš budúci život. Jeho optimistický postoj k otázkam života nám dal tiež veľmi veľa.

Ešte by som rád spomenul pani učiteľku Galgócziovú, ktorá nás učila „písať“ technicky, vyučovala technické kreslenie. Veľa nám rozprávala aj o živote a maďarskej histórii, učila nás, aby sme boli hrdí na svoj pôvod nielen vo svojom rodisku, ale aj v ktorejkoľvek časti sveta.

Rád by som spomenul aj pána inžiniera Jánosa Vettera, ktorý v našej triede vyučoval mechaniku a strojársku konštrukciu. Miloval som jeho konzistentné vysvetľovanie a nesmierne pokojný štýl výučby. Keď som začal vyučovať kempo, veľmi dobre som vedel zužitkovať získané poznatky z mechaniky, ktorými som vedel odbornejšie vysvetliť pohyby a pôsobenie síl.

Pani učiteľka slovenčiny, Margita Szépová (naša triedna profesorka), na hodinách zdôrazňovala, aké dôležité je naučiť sa tento jazyk, aby sme sa vedeli dorozumieť v každom regióne Slovenska. Postupom času sme si uvedomili, aké užitočné a poučné boli naše rozhovory na triednických hodinách.

Hlboké stopy vo mne zanechali v pozitívnom slova zmysle hodiny praktického vyučovania (nazvané hodinami „prax“) vďaka logickými vyučovacím metódam pánov učiteľov Slezáka, Zsideka a Szkukálka.

Veľká vďaka patrí všetkým pani učiteľkám a pánom učiteľom priemyslovky, pretože všetci prispeli niečím k tomu, čím sme dnes!

4. Ktorý bol Váš obľúbený predmet?

Hlavne hodiny v školských dielňach, náuka o materiáloch, technické kreslenie a história. Neskôr, po skončení priemyslovky, sa mechanika stala jedným z tých predmetov, z ktorých veľa čerpám aj dnes.

Fíííííha. Je ich veľmi veľa. Žiaľ, naša trieda ani v jednom ročníku nemohla ísť na koncoročný výlet. Vedel som, že tak ako športovci, aj žiaci potrebujú regeneráciu, relaxáciu a oddych. Preto v poslednom júnovom týždni každého ročníka som sa dal vypísať a v sprievode mojich kamarátov z gymnázia či poľnohospodárskej školy som išiel na zaslúžený výlet aj ja.

6. Prečo bolo dobré byť priemyslovákom?

PRIEMYSLOVKA ma priviedla k realistickému mysleniu a k tomu, že na všetko existuje riešenie. Študenti PRIEMYLOVKY predstavujú súdržné spoločenstvo. Bez ohľadu na to, kto kedy maturoval, v akom odbore a v akom jazyku, PRIEMYSLOVÁK je PRIEMYSLOVÁK.​​​​​​​

Moja voľba padla na nášho olympionika, Istvána Gergelyho. Pišta je príkladom pre nás všetkých, kamkoľvek ide do sveta, je hrdý na to, že pochádza z Komárna. Myslím si, že málokto vie, že aj on je  absolventom PRIEMYSLOVKY.​​​​​​​