Doc. Ing. Koloman Vincze, CSc.

bývalý univerzitný docent

Žiakom priemyslovky som bol v rokoch 1954 až 1958. Po maturite som pokračoval v štúdiu na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (na dnešnej STU), svoj vysokoškolský diplom  konštruktéra lodí som získal na Strojníckej fakulte. Viac ako 20 rokov som pracoval v Komárňanských lodeniciach, aj ako vedúci technického  vývojového oddelenia. Neskôr som sa vrátil na univerzitu už ako učiteľ, ako vedúci Komárňanského detašovaného pracoviska Materiálovotechnologickej fakulty v Trnave. Učil som tiež na Univerzite Istvána Széchenyiho v Győri a na Budapeštianskej technickej univerzite. Rád si spomeniem na zamestnancov komárňanského detašovaného pracoviska, všetci moji najbližší spolupracovníci boli bývalí priemyslováci:  Ing. Juraj Sztankay, CSc., Ing. Peter Pinke, CSc., Ing. Juraj Czifra, PhD., Ing. Jozef  Németh, boli sme dobrý kolektív...

2. V akom vzťahu ste boli s priemyslovkou, čo Vám naša škola dala?

Škola ma veľmi dobre pripravila na univerzitné štúdium. Úroveň výučby matematiky bola vysoká, získali sme veľmi dobré základy aj z oblasti technických predmetov.

3. Kto bol Vaším obľúbeným učiteľom? Prečo?

Pán Róbert Nagy, náš triedny učiteľ, bol vynikajúcim pedagógom, pripravil ma aj na ďalšie štúdium. Učil stroje a stavbu strojov, vysvetľoval jednoducho a dobre, veľmi veľa ma naučil.

4. Ktorý bol Váš obľúbený predmet?

Matematika u pána profesora Jozefa Kanyicsku. Vždy som mal rád matematiku, pán profesor vysvetľoval veľmi zrozumiteľne.

Krásnu spomienku zanechali vo mne návštevy Strojárskeho veľtrhu v Brne. Okrem prehliadky noviniek z oblasti strojárstva to boli zároveň triedne výlety, z ktorých máme mnoho pekných spoločných zážitkov. Ak by naši učitelia takéto výlety neorganizovali, nedostali by sme sa na tieto výstavy a nemali by sme možnosť stretnúť sa s novinkami zo sveta techniky.

6. Prečo bolo dobré byť priemyslovákom?

Priemyslovka ma veľmi dobre uviedla do študovaného odboru, pripravila ma na ďalšie štúdium. Bolo lepšie byť priemyslovákom, ako chodiť na gymnázium.

Bol som v kontakte s niekoľkými úspešnými priemyslovákmi vo vysokoškolskom prostredí. Pravdepodobne najkomplexnejšiu kariéru v oblasti strojárstva možno pripísať pánovi profesorovi Pavlovi Élesztősovi, chcel by som preto požiadať o zodpovedanie týchto otázok jeho.