Ing. Alexander Paál

Ing. Alexander Paál, M.B.A

finančný poradca

Volám sa Alexander Paál, v roku 2000 som maturoval na priemyslovke. V štúdiu som pokračoval na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v odbore manažment. V posledných dvoch ročníkoch som súbežne študoval aj na inej univerzite, takže som v roku 2005 ukončil svoje vysokoškolské vzdelanie dvoma diplomami. Desať rokov som pracoval v medzinárodnej poradenskej firme, tak som mal možnosť precestovať viacero krajín strednej Európy a východnej Ázie, kde sme pripravovali a realizovali rôzne projekty pre banky a poisťovne. Od roku 2015 pracujem pre pražskú kanceláriu PwC (Pricewaterhouse Coopers) - tiež ako ekonomický poradca, popri manažérskej práci mám na starosti aj vzdelávanie nášho tímu.

2. Ako ste vo vzťahu s priemyslovkou a aké posolstvo ste dostali od školy?

Keďže aj môj otec je strojár, v našej dielni som s ním spoločne „tvoril“ odmalička, takže pri vyberaní školy mohla prichádzať do úvahy iba stredná škola strojárskeho zamerania - v Košiciach, resp. v Komárne. Blízkosť Komárna k Leviciam a novootvorený odbor - technické a informatické služby v strojárstve spoločne rozhodli o tom, že prídem do Komárna. Štyri roky v Komárne ma obohatili o množstvo skúseností: často spomínam na internátny život, na moje predsedanie študentskému parlamentu, na dlhú chodbu pred dielňami, a takisto aj na tých pár ľudí, s ktorými som v kontakte dodnes. Počas štyroch rokov na priemyslovke som sa naučil samostatnosti, moje obzory sa rozšírili a škola mi poskytla aj možnosť vývoja kritického myslenia.

3. Kto bol Vaším obľúbeným učiteľom? Prečo?

Mojou obľúbenou učiteľkou bola pani Beáta Kómárová, ktorá bola aj mojou triednou profesorkou. Nikdy nezabudnem na krátke rozhovory v jej kancelárii „naplnenej“ cigaretovým dymom, ani na prípravu na historické súťaže a vznešený pocit dostať pochvalu po úspechoch. Ako predseda triedy som mal jej plnú dôveru, naučil som sa od nej zodpovednosti, ktorú som sa snažil využívať aj vo svojom každodennom živote.​​​​​​​

4. Ktorý bol Váš obľúbený predmet?

Môj obľúbený predmet bola angličtina. To som sa nikdy nemusel učiť. Keďže som každý deň chodil aj do jazykovej školy, získané vedomosti mi umožnili reprezentovať našu školu a vyhrať prvé miesto v celoštátnej súťaži v angličtine.​​​​​​​

Mojou obľúbenou spomienkou na priemyslovku sú hodiny praxe v sústružníckej a kováčskej dielni. Možno preto, že som si tu mohol vyskúšať teóriu a pochopiť učivo vysvetlené na hodinách. Samozrejme, výlet do Holandska bol tiež nezabudnuteľný, rovnako ako letný pobyt našej triedy v Taliansku.

6. Prečo bolo dobré byť priemyslovákom?

Priemyslovka pre mňa znamenala prepojenie s internátom, s nezávislosťou a úspechmi v rôznych oblastiach života. Tie boli pre mňa takým intenzívnym zážitkom, že aj dnes, keď píšem tieto riadky, naň veľmi rád spomínam a už teraz plánujem navštíviť Komárno, len čo to bude možné.​​​​​​​

Mojím kandidátom je pán Zoltán Fülöp, náš bývalý spolužiak, ktorý je úspešný manažér rizík v bankovom sektore a momentálne pôsobí v Zürichu. Určite rád poskytne odpovede na položené "priemyslovácke" otázky.​​​​​​​