Jozef Paál

inšpektor montáže,
poradca

Pochádzam zo starej, viacgeneračnej mlynárskej rodiny, takže odbory strojárstvo a technika mi boli vždy blízke. Po skončení priemyslovky (1969) moja kariéra pokračovala, po krátkom období na vysokej škole, v Strojárskych energetických závodoch v Tlmačoch. Tu som pracoval na oddelení montáže až do roku 1990. V roku 1994 som sa stal konateľom súkromnej spoločnosti zaoberajúcej sa montážou technologických zariadení. Lokality našich činností boli najmä Slovnaft, Volkswagen a ďalšie domáce a zahraničné energetické spoločnosti. Po realizácii jedného rakúskeho investičného projektu som dostal ponuku na spoluprácu (2000) a pracoval som ako nezávislý inšpektor montáže na Blízkom východe pre firmu Babcock-Borsig. Neskôr som pôsobil v Iráne ako stavbyvedúci pre paroplynovú elektráreň s plynovou turbínou od talianskej spoločnosti Ansaldo Energia. Až do svojho odchodu do dôchodku som bol zamestnancom spoločnosti Andritz v západnej Európe. Počas svojej technickej kariéry som riadil výstavbu a obnovu viacerých elektrární a ropných rafinérií - na voľnej nohe, i ako zamestnanec na rôznych pozíciách - v mnohých krajinách sveta, ktorým dodnes poskytujem odborné poradenstvo.

Zaujímam sa o technické historické pamiatky, podieľam sa aj na ich renovácii (v súčasnosti na parnej čerpacej stanici v Žitave). Na základe výskumného povolenia Maďarského dopravného múzea som nakreslil a postavil model parníka (1:40), ktorý bol prvýkrát v prevádzke v roku 1837 v Uhorskom kráľovstve.

Som ženatý, mám dve deti a štyri vnúčatá, ktoré mi spestrujú každý jeden deň.

2. Ako ste vo vzťahu s priemyslovkou a aké posolstvo ste dostali od školy?

Keďže som väčšinu rokov strávil mimo Slovenska, môj vzťah k priemyslovke sa obmedzuje skôr na podujatia maturitných stretnutí. Od svojich učiteľov som sa snažil naučiť spôsob odborného rozmýšľania: dať nielen odpoveď na danú otázku, ale uvedomiť si aj jej korene a dosah. Po rovine humánnej, predmet filozofia, ktorý bol vtedy novinkou (vyučovaný pani profesorkou Margitou Szépovou) rozoberajúci aspekty života, mi veľakrát prispel k správnemu riešeniu úskalí a problémových situácií vyskytujúcich sa počas mojej kariéry.

3. Kto bol Vaším obľúbeným učiteľom? Prečo?

Chcel by som spomenúť pána Pálinkása, nášho triedneho učiteľa, ktorý svojím rozvážnym a cieľavedomým zmýšľaním rozširoval naše odborné a ľudské vedomosti. Učil nás samostatnému rozmýšľaniu a konaniu tým, že sme riešenie úloh museli začať úplne samostatne, až potom do toho vstúpil a usmernil nás.

4. Ktorý bol Váš obľúbený predmet?

Takmer všetky okrem telesnej výchovy a chémie. Stredobodom môjho záujmu boli hlavne technické predmety, môj vzťah k nim pretrváva dodnes, ale takisto aj predmety humánne, v ktorých som nachádzal a so záujmom odhaľoval spojitosť s odbornými poznatkami. Aj preto medzi moje záľuby patrí vyhľadávanie historických technických predmetov, ako aj ich následná renovácia, zostavenie ich makety - modelu.

Neviem to uviesť v jednotnom čísle. Sú to určite zážitky z vyučovacích hodín, štyri roky spoločne strávené medzi stenami internátu, v tejto súvislosti mi napadnú aj naše študentské fígle a výlety. Počas rokov štúdia na priemyslovke sa vytvorili dodnes trvajúce spoločenské väzby, ktoré sa nám pri každom spoločnom stretnutí vynárajú ako trvalé, nikdy nezmazateľné spomienky.

6. Prečo bolo dobré byť priemyslovákom?

Prečo to bolo dobré? Pretože v pubertálnom období sme sa tu socializovali mimo rodiny, v rôznych situáciách, v neznámom prostredí. Okrem nadobudnutia odborných vedomostí sme si mohli vybudovať zdravé spoločenské vzťahy, vďaka ktorým je vždy vznešený pocit stretnúť sa s priemyslovákom z Komárna aj po dlhých rokoch.​​​​​​​​​​​​​​

Odporúčam Alexandra Paála (maturoval možno v roku 1999), ktorý nepôsobí v oblasti techniky, pracuje ako finančný poradca pre americkú spoločnosť v riadiacej pozícii v Prahe. Stálo by za to sa ho spýtať - ako predstaviteľa úplne inej generácie - na jeho zážitky a roky strávené na PRIEMYSLOVKE.​​​​​​​