Zoltán Fülöp

manažér riadenia rizík
(riskmanager)

Volám sa Zoltán Fülöp, v roku 2000 som maturoval na priemyslovke v odbore technické a informatické služby. Neskôr som pokračoval v štúdiu na Univerzite Corvinus v Budapešti, v odbore Financie s hlavnou špecializáciou na investičnú analýzu a riadenie rizík. Tento odbor bol neskôr rozhodujúcim aj v mojej kariére. Pred ukončením štúdia som absolvoval stáž v jednej veľkej nadnárodnej poradenskej spoločnosti v Budapešti. Po ukončení štúdia som začal pracovať v bankovom sektore v pozícii(ách) riadenie rizík v Budapešti. Po pôsobení v Maďarsku som sa dostal do Viedne, kde som 6 rokov pracoval v pozícii manažér rizík v jednej banke. V roku 2019 som sa presťahoval do Zürichu, kde pracujem pre najväčšieho svetového správcu aktív (UBS AG) ako manažér rizík. Tu okrem iného modelujeme/spúšťame rôzne záťažové testy/scenáre bánk, počítame ukazovatele kapitálovej primeranosti bánk a rizikovosť "chuti" investícií (risk appetite).

2. Ako ste vo vzťahu s priemyslovkou a aké posolstvo ste dostali od školy?

Na priemyslovke som študoval v rokoch 1996 až 2000. Myslím si, že veľmi záleží na individuálnej motivácii žiakov, aby si uvedomili, čo chcú od života, čo chcú dosiahnuť. Plnenie týchto cieľov sa musí vykonávať dôsledne a musíme k tomu pristupovať s príslušnou rozhodnosťou. Vymedzil som si, čo v budúcnosti vykonávať určite nechcem, a určil som si smer, kadiaľ sa vybrať.

3. Kto bol Vaším obľúbeným učiteľom? Prečo?

Mojou najobľúbenejšou učiteľkou bola moja triedna učiteľka, pani Beáta Kómár. Veľa som sa od nej naučil, nezískal som len poznatky z maďarčiny, ale aj z jej ľudskosti, rozhodnosti, maďarského povedomia. To všetko sú veci, ktoré nás budú sprevádzať po celý život. Ďakujem Vám, pani učiteľka, aj dodatočne, ak čítate tieto riadky...​​​​​​​

4. Ktorý bol Váš obľúbený predmet?

Mojím obľúbeným predmetom bola ekonómia (asi to nie je žiadne prekvapenie...).​​​​​​​

Mal som veľmi rád hodiny telesnej výchovy pána učiteľa Lajosa Ibolyu a vedenie jeho športového krúžku "v žartovnom" duchu. Spomínam si na beh na 1500 metrov a s ním spojené "zašívanie sa" za stromom vedľa futbalového ihriska. V súvislosti s pánom učiteľom by som rád spomenul aj pondelkové tréningy stolného tenisu a súťaže, vďaka ktorým som si tento šport obľúbil na celý život.​​​​​​​

6. Prečo bolo dobré byť priemyslovákom?

Viď body 2 a 5.

Na "dráhe" ekonomiky nie som v kontakte s nikým iným okrem Alexandra Paála, preto by som rád kopol loptu na "bránu" odborníkov elektrotechniky - navrhujem pána Adriána Ilku. Viem, že sa stal uznávaným výskumníkom v oblasti energetiky, opýtajme sa preto Adriána na jeho „pocity“ bývalého priemyslováka.​​​​​​​