Ing. Štefan Szabó

bývalý učiteľ

Na komárňanskú priemyslovku, vtedajšiu  Strojnícku priemyselnú školu v Komárne, som sa prihlásil v roku 1953, po absolvovaní Základnej školy v Tvrdošovciach. Po maturite som pokračoval v štúdiu v Plzni, kde som v roku 1962 získal diplom strojného inžiniera. Po ukončení vysokej školy som mal možnosť vrátiť sa ako učiteľ do Komárna, do mojej bývalej školy. Učil som tam až do roku 2000, keď  som odišiel do dôchodku. Mám tri deti a šesť vnúčat. Na priemyslovke maturovala aj moja dcéra i môj starší syn.

2. V akom vzťahu ste boli s priemyslovkou a čo Vám naša škola dala?

Dostal som od školy veľmi veľa. Ako žiak som sa počas štúdia mohol venovať témam, s ktorými by som sa na inej škole nemal možnosť stretnúť. Mal som rád stroje, technické veci, cez strojárstvo som mal možnosť spoznať poľnohospodárstvo aj prírodu.

3. Ktorá bola tá trieda, na ktorú si rád spomínate?

Ako triedny učiteľ som mal päť tried, každú som viedol štyri roky. Okrem toho som bol triednym učiteľom v ďalších troch, ktoré som dostal od kolegov, ktorí z nejakého dôvodu triednictvo ďalej nevykonávali. Moje najkrajšie spomienky sú spojené s mojou prvou triedou (maturovali v roku 1967), ako aj s tou, ktorá končila v roku 1983. S prvou preto, lebo títo žiaci mali mimoriadne schopnosti, s nimi som veľmi veľa pracoval, veľmi mi prirástli k srdcu. S triedou končiacou v roku 1983 preto, lebo to bol veľmi súdržný kolektív, dodnes sa stretávame každý rok.

4. Aké predmety ste vyučovali?

Predmety technické kreslenie, časti strojov a mechanika boli tie hlavné, ktoré som vyučoval. Mojím obľúbeným predmetom bola mechanika, pretože som cítil, že prostredníctvom svojho výkladu môžem práve v ňom dosiahnuť najlepšie výsledky - tak v časti pružnosť a pevnosť, ako v oblastiach termomechanika či hydromechanika.

V spomienkach na priemyslovku mi napadá niekoľko mojich bývalých učiteľov. Spomedzi nich by som chcel vyzdvihnúť pána profesora Jozefa Kanyicsku, s ktorým sme sa často rozprávali aj o takých témach, ktoré zdanlivo nesúviseli s aktuálnou látkou. Na konci výkladu sme však pochopili, aké dôležité poznatky sme nadobudli. I napriek tomu, že nemal vyštudovaný technický smer, dokázal nám odovzdať svoje vedomosti aj z oblasti technických predmetov.

6. Prečo bolo dobré byť učiteľom na priemyslovke?

Vždy som mal rád prácu s mladými ľuďmi. Mal som radosť z toho, keď boli okolo mňa, keď doslova "hltali" moje slová a žili tým, čo som hovoril. Bol som medzi nimi rád. Bolo príjemné cítiť ich rešpekt voči mojej osobe, cítiť, že je pre nich dôležité, čo si o nich myslím, ako ich hodnotím podľa ich správania.

Na ďalší rozhovor odporúčam môjho bývalého kolegu, Ing. Jána Havlitusa, s ktorým som mal možnosť stráviť roky na priemyslovke, mnoho z nich v spoločnej kancelárii. Vždy som si ho veľmi vážil pre jeho prístup k učiteľskému povolaniu.