Mgr. Marta Hrabovská, Ing. Pavol Hrabovský

bývalá učiteľka

Ing. Pavol Hrabovský

bývalý učiteľ

Sme manželia Hrabovskí. Budem odpovedať za obidvoch. Našim  rodiskom je Komárno. Obidvaja sme chodili na rovnakú ZŠ na Sídlisku II.  Po skončení ZŠ som študovala na gymnáziu a manžel je absolventom našej priemyslovky. Po strednej škole  som študovala na UK v Bratislave na Prírodovedeckej fakulte kombináciu matematika, chémia. Po skončení vysokej školy som nastúpila na SPŠS, prvý rok ako vychovávateľka a potom ako učiteľka predmetov matematika a chémia do roku 2014. Posledné 4 roky som súbežne učila aj na ZŠ v Marcelovej.

Manžel absolvoval fakultu elektrotechniky na VŠDS v Žiline. Od roku 1985 bol odborným učiteľom elektrotechnických predmetov až do odchodu do dôchodku.  Máme dve deti a jedného vnúčika.

2. V akom vzťahu ste boli s priemyslovkou, čo Vám naša škola dala?

Priemyslovka bola mojim prvým pôsobiskom po skončení VŠ a keby bolo viac slovenských tried a neznížili by sa počty hodín matematiky, do dôchodku by som odišla z môjho prvého pôsobiska. Veľmi rada spomínam na kolegov, ktorí mi boli nápomocní počas celého pôsobenia na škole.

Manžel rád spomína na kolegov Ing. Mézesa, Ing. Zauka, Ing. Havlitusa, Ing. Kanyicsku, ktorí mu pomohli na začiatku jeho pôsobenia na škole, a boli zároveň aj jeho bývalí učitelia na priemyslovke.

3. Na ktorý z ročníkov, na ktorú z tried najradšej spomínate?

Každá trieda mala u mňa prvenstvo, prvá trieda, že bola prvá a boli stavbári, druhá bola prvá elektro, tretia bola prvá čisto chlapčenská, štvrtá bola s najmenším počtom študentov a piata bola posledná. No potom som dostala ešte jednu triedu v ich štvrtom maturitnom ročníku.

Manžel priviedol k maturitám štyri triedy a spomína hlavne na prvé triedy, lebo títo žiaci mali o štúdium záujem a dobre sa s nimi pracovalo. Prvá trieda mu však prirástla najviac k srdcu.

4. Aké predmety ste vyučovali?

Okrem mojich predmetov čo som vyštudovala, som učila aj geológiu u stavbárov, hospodársku geografiu u TIS-károv a na ZŠ v Marcelovej okrem matematiky a chémie som učila aj fyziku.

Manžel učil odborné elektrotechnické predmety ako automatizačná technika, elektrotechnika, odborná spôsobilosť v elektrotechnike, laboratórne cvičenia , atď.

5. Aká je Vaša najmilšia spomienka súvisiaca s Priemyslovkou?

Jedna z mojich milých spomienok sa viaže na moje začiatky, keď som učila „večerňákov“. Postavila som sa pred 12 mužov, niektorých aj starších ako ja a ten výraz ich tvárí, keď na mňa pozreli a otázka na mňa: „O čom sa s vami budeme rozprávať?“. No a my sme  na matematike nakoniec počítali, derivovali, integrovali a celkom im to išlo. No tých milých spomienok je ešte mnoho. Pekné odpovede pri maturitách, výlety spojené s exkurziami, lyžiarske výcvikové kurzy, stretávky s triedami.

6. Prečo bolo dobré byť učiteľom na Priemyslovke?

Ako učitelia našej školy sme spoznali mnoho skvelých ľudí, učiteľov oduševnených pre prácu so žiakmi a kolegov, ktorí nám, zamestnancom s rodinami , organizovali výlety na Slovensku a do zahraničia, návštevu divadelných predstavení v Bratislave a Nitre. Pri týchto spoločných akciách sme sa lepšie spoznávali.

Ako triedni učitelia na stretávkach so žiakmi sa dozvedáme o ich úspechoch, ale aj ich problémoch. Vždy sa tešíme na stretnutia s bývalými žiakmi. Sme radi, že sme boli učiteľmi našej Priemyslovky.

Z kolegov by sme radi posunuli otázky  Ing. Františkovi Vargovi, bol to náš kolega od „elektrikárov“ a aj môj spolužiak z gymnázia, je to už 51 rokov čo ho poznám, určite by vedel prispieť k objasneniu pojmu PRIEMYSLOVKA.