A projekt előre eltervezett programja teljes mértékben megvalósult. A feladat célja az volt, hogy a Kárpát-medencében élő diákok számára bemutassuk szűkebb hazánk, a Csallóköz történeti hátterét, kulturális örökségét és népi hagyományait. A meghívott diákok és kísérőtanáraik, összesen 18 fő, a Budapesti Bolyai János Fővárosi Gyakorló Műszaki Szakközépiskolából, az Adai Műszaki Iskolából /Szerbia/és a Marosvásárhelyi Elektromos Iskolaközpontból / Románia/ érkeztek. A program megvalósítására november 13-16-a között került sor.
A pályázatban kitűzötteket részben önerőből, részben külső munkatársak segítségével valósítottuk meg.
Az első napon az ide érkező diákok Komárom város történetével ismerkedhettek meg. Nemcsak a város nevezetességeit látogatták végig szakmai idegenvezetés mellett, hanem az egykori városi kézműves foglalkozásokról is képet alkothattak. Többek között a híres komáromi tulipános láda készítésének részleteivel ismerkedhettek meg. A program e részét a múzeum munkatársai biztosították.
A délutáni programot teljes mértékben kitöltötte a hagyományőrző kézműves foglalkozás, melynek keretén belül három lakszakállasi hagyományőrző irányításával készítettek ajándéktárgyakat és díszítő elemeket a diákok.
A program következő napjának délelőttjét Bíró Gábor lovas tanyáján töltöttük, ahol rendhagyó történelemóra keretén belül ismerkedhettek meg a diákok az avar, hun és magyar lovasíjász harcművészeti formával, a népcsoportok történelmi hátterével és a harcászati mód egyedi jellegével. A bemutató után a diákok kipróbálhatták valamennyi bemutatott fegyvernem használatát és a lovaglást is. A jurtában elfogyasztott közös ebéd lehetőséget adott arra, hogy élményeiket megosszák egymással és további információkat gyűjtsenek a nomád életmódról.
A dunatőkési vízimalom , a Csallóközben épen fennmaradt vízimalmok egyike, amely a II. világháború végéig működött és a ma is az egykori tulajdonos család felügyelete alatt áll. A napot Dunaszerdahelyi városnézést követően a csicsói Természetvédelmi Park és kastély megtekintésével zártuk. A kastély a szocializmus ideje alatt iskolaként szolgált, de a rendszerváltást követően a Kálnoky grófi család önerőből újította fel az impozáns épületet, megőrizve annak eredeti formáját.
Az összegyűjtött kép-és filmanyagot diákjaink a koraesti órákban dolgozták fel. Kollégáink segítségével megismerkedtek a filmvágás és hangrögzítés technikájával és megtanulták kezelni a számítógépes Photoshop programot is. Az elkészült képekből egy-egy emlékalbumot készítettünk minden résztvevő iskola számára.
A projekt utolsó napja részben a technikai munkák befejezésével telt. Emellett a diákok betekintést nyertek iskolánk sajátos jellegű eseményébe. Aktív résztvevőként élhették végig a diáknapi kavalkádot, amelynek során számos versenyszámba kapcsolódtak be.
A program kapcsán közvetlen támogatásban részesültek a három vendégiskola diákjai, akik számára ez a projekt tette lehetővé, hogy erősítsék nemzeti öntudatukat és felismerjék a nemzetiségekre szakadt nemzet összetartozásának fontosságát. A program befejezése a szükséges forrásokból teljes mértékben megvalósult, a további folytatást elképzelhetőnek tartjuk az egyes iskolák közötti rotációs alapú programok megszervezésével. Így mind több diáknak lehetőséget ad arra, hogy megismerkedjen egy hasonló helyzetben lévő, szintén kisebbségként élő magyar népcsoport életével, hagyományaival.