A+ A A-

Mgr. Marta Hrabovská, Ing. Pavol Hrabovský

Mgr. Marta Hrabovská

nyugalmazott tanárnő

Ing. Pavol Hrabovský

nyugalmazott tanár

1. Kérem, mutatkozzanak be pár mondatban!

Mi a Hrabovský házaspár vagyunk. Engem Mártának hívnak, férjem Pali, mindkettőnk nevében én fogok válaszolni. Szülőhelyünk Komárom. Mindketten a II. lakótelepen lévő alapiskolába jártunk. Ezután én a gimnáziumot, férjem az Iparit fejezte be. Egyetemi tanulmányaimat Pozsonyban folytattam, a  Comenius Egyetem Természettudományi Karán matematika-kémia szakon végeztem. Az egyetem befejezése után azonnal a gépipariba kerültem, az első évben nevelőként, majd matematika és kémia szakos tanárként tanítottam egészen 2014-ig. Az utolsó négy évben párhuzamosan a marcelházi alapiskolában is tanítottam.

Férjem a Zsolnai Közlekedési és Távközlési  Főiskola Villamosmérnöki Karán  végzett. 1985 óta elektrotechnikai szaktantárgyakat tanított egészen a nyugdíjba vonulásáig. Két gyerekünk és egy unokánk van.

 

2. Hogyan kerültek kapcsolatba az Iparival?

Az Ipari volt az első munkahelyem az egyetem elvégzése után. Ha több szlovák osztály maradt volna, illetve a matematika órák számát nem csökkentették volna, akkor innen mentem volna nyugdíjba. Nagyon szívesen gondolok vissza kollégáimra, akik mindvégig nagyon segítőkészek voltak.

Ing. Mézes, Ing. Zauko, Ing. Havlitus, Ing. Kanyicska a férjem azon kollégái voltak, akikre nem csak azért emlékszik vissza szívesen, mert sokat segítettek neki a pályája kezdetén, hanem mert tanárai is voltak, mikor még ő is diák volt az Ipariban.

 

3. Melyik évfolyamokra, osztályokra emlékeznek vissza a legszívesebben?

Osztályfőnökként valamennyi osztályom valamilyen szempont szerint „első“. A legelső osztályomba építészek jártak, a második az első „elektrós“ osztályom volt, a harmadik abban volt „első“, hogy ez volt az első csak fiús osztályom, a negyedik volt a legalacsonyabb létszámú osztály, majd jött az ötödik, az utolsó. A végén még hozzám került egy negyedikes, végzős osztály is az utolsó évükre.

A férjem négy osztályt kísért végig az érettségiig, és az elsőkre emlékszik vissza legszívesebben, mert a diákok komolyan vették a tanulást és jó volt velük dolgozni. A szívéhez a legközelebb a legelső osztálya került.

 

4. Milyen tantárgyakat tanítottak?

A végzettségem szerinti tantárgyakon kívül geológiát tanítottam az építészeknek, gazdasági földrajzot az „ekonómusoknak” (műszaki és informatikai szolgáltatások szakon), valamint a marcelházi alapiskolában fizikát is oktattam.

A férjem elektrotechnikai szaktantárgyakat tanított, mint például irányítástechnikát, elektrotechnikát, laboratóriumi gyakorlatokat, elektrotechnikai alkalmassági vizsgára felkészítőt és hasonló tantárgyakat.

 

5. Melyik a legkedvesebb, az Iparihoz kapcsolódó emlékük?

Nagyon kedves emlékem kapcsolódik a pályafutásom kezdetéhez, amikor esti tagozatos diákokat tanítottam.  Kiálltam 12 férfi elé, néhányan közülük idősebbek is voltak nálam, és szavak nélkül is látszott, mi a véleményük a helyzetről : „Na, vajon miről fogunk mi egymással beszélgetni?“. Aztán a matekórákon végül az csináltuk, ami a feladatunk volt: számoltunk, deriváltunk, integráltunk és egészen jól ment nekik. Számos szép emléket tudok még felidézni: jól sikerült érettségi feleletek, iskolai kirándulások, sítanfolyamok és az osztálytalálkozók is ide tartoznak.

 

6. Miért jó iparistának lenni?

Az Ipari tanáraként sok kiváló embert ismertünk meg, olyan tanárokat, akiket lelkesített, hogy diákokkal foglakoznak, és remek kollégákat, akik nekünk, családosoknak számos kirándulást szerveztek Szlovákián belül és külföldre is, vagy színházlátogatást Pozsonyba vagy Nyitrára. Ilyen események alkalmával közelebbről is megismertük egymást.

Osztályfőnökként az osztálytalálkozók alkalmával nem csak volt diákjaink sikereiről, hanem nehézségeiről is sokat megtudunk. Mindig örömmel tölt el bennünket a találkozások gondolata és örülünk, hogy az ipari közösségének része voltunk.

 

7. Kinek tegyük fel következőként a fenti kérdéseket?

A kollégáink közül Ing. Varga Ferencet szólítanánk meg, egyrészt azért, mert az „elektrósok“ csapatát erősítette, másrészt, mert a gimnáziumban osztálytársak is voltunk, így több mint 50 éves kapcsolat a miénk. Biztosan lenne hozzáfűznivalója ahhoz, hogy mit is jelent az IPARI fogalma.​​​​​​​

« Május 2024 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Kapcsolati Információk

Stredná priemyselná škola strojnícka a elektrotechnická - Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola, Petőfiho 2, Komárno

Petőfiho 2, Komárno 945 50

Tel.: +421 35 7731 439

Fax: +421 35 7731 493

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

www.spskn.sk

facebook.com/spskn.komarno

Bejelentkezés